Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Niepołomice

ZMIANY W ŚWIADCZENIACH DLA RODZINY W NOWYM OKRESIE ZASIŁKOWYM 2017/2018

Utworzono dnia 27.07.2017

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niepołomicach informuje, że od 1 sierpnia 2017 roku wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez Sejm RP do ustaw: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (500+), o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Główne zasady przyznawania świadczeń (wysokość oraz kryteria dochodowe wg których ustalane jest prawo do świadczeń) pozostają bez zmian.

Najistotniejsze zmiany wprowadzone przez Sejm w świadczeniach dla rodzin to:

  • Konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze w sytuacji, gdy rodzice nie wychowują wspólnie dziecka. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy zostaną zasądzone świadczenia alimentacyjne od jego rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd.
  • Przez osobę samotnie wychowującą dziecko rozumiemy, sytuację gdy:
    – drugi z rodziców dziecka nie żyje,
    – powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
    – dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach
    – sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
    – ojciec dziecka jest nieznany,

          Te same przepisy będą miały zastosowanie przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka oraz świadczenia wychowawczego.

  • Rodziny po rozwodzie - jeśli rodzice są po rozwodzie — wniosek składa ten rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Jeśli rodzice są rozwiedzieni, w separacji lub żyjący w rozłączeniu dzielą się opieką nad dzieckiem zgodnie np. z planem wychowawczym (na podstawie orzeczenia sądu ustanawiającego tzw. opiekę naprzemienną) — oboje, w ramach swoich rodzin, mogą złożyć wniosek na dziecko nad którym sprawują opiekę naprzemienną i dostaną wsparcie na to dziecko ale w wysokości połowy nominalnej miesięcznej wysokości świadczenia, tj. co do zasady 250 zł miesięcznie W przypadku rodziców rozwiedzionych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeśli rodzice zgodnie z planem wychowawczym dzielą się opieką nad dzieckiem to wówczas oboje mają prawo złożyć wniosek. Otrzymają oni świadczenie proporcjonalnie do wymiaru sprawowanej opieki.
  • Nowe przepisy dotyczące utraty i uzyskania dochodu. Powyższe zasady będą obowiązywały przy ustalaniu dochodu rodziny przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych, tj. zasiłku rodzinnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego:
    - Gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a następnie w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło albo ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą, to sytuacja ta nie będzie rozpatrywana w kontekście utraty i uzyskania dochodu, lecz zostanie potraktowana jako ciągłość w zatrudnieniu.
     
  • Nowe zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
    1. Wymagane zaświadczenie z urzędu skarbowego będzie dotyczyło członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym i zawierało informacje o:
    - wysokości przychodu,
    - wysokości opłaconego podatku, 
    – stawce podatku,
    – formie opłacanego podatku;
    osiągniętych w roku bazowym.
    2. Dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym nie będzie już ustalany w oparciu o oświadczenie członka rodziny, lecz w oparciu o dane z zaświadczenia z urzędu skarbowego dołączanego do wniosku przez osobę ubiegającą się oraz zgodnie z dochodem wskazanym w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” (dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie).
     
  • Oświadczenia dotyczące dochodów nieopodatkowanych oraz wielkości gospodarstwa rolnego za poszczególnych członków swojej rodziny, składać będzie (wypełniać i podpisywać) osoba wnioskująca o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a nie jak dotychczas członek rodziny, którego dotyczą dane zawarte w danym oświadczeniu. Oświadczenia składać będzie wyłącznie wnioskodawca.

Ww. przepisy będą miały zastosowanie przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także uzależnionych od dochodu świadczeń rodzinnych.

Bardziej szczegółowe informacje w załącznikach poniżej oraz na stronie Ministerstwa www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi:

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • Plakat
    Utworzono dnia 27.07.2017, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Skrócony Informator
    Utworzono dnia 27.07.2017, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • 500 + w Pigułce
    Utworzono dnia 27.07.2017, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

UWAGA!

UWAGA!!! ZWROT VAT ZA GAZ. Wniosek należy złożyć do 30 września 2024 r. lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.

UWAGA! Nowe druki do świadczeń rodzinnych obowiązujące od 1.01.2024r.

UWAGA! Dodatek osłonowy na 2024 rok - DRUK

UWAGA! Świadczenie REFUNDACJA PODATKU VAT ZA GAZ za 2023 roku - KLIKNIJ MNIE PO WIĘCEJ

ŚWIADCZENIA RODZINNE i FUNDUSZ ALIMENTACYJNY:

  1. Od 1 lipca 2023r. do 30 listopada 2023r. można będzie składać wnioski o Zasiłek Rodzinny na okres 2023-2024 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2023r. w formie papierowej. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.
  2. Od 1 lipca 2023 r. do 31 października 2023r. można będzie składać wnioski o Fundusz alimentacyjny na okres 2023-2024 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2023r. w formie papierowej w oddziale MGOPS. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.
  3. Od 1 lipca 2023r. do 30 listopada 2023r. można będzie składać wnioski o Specjalny Zasiłek Opiekuńczy na okres 2023-2024 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2023r. w formie papierowej. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Ponadto przypominamy Świadczenie Wychowawcze 500+ realizuje ZUS. W okresie od 1 lutego do 31 maja 2023 roku, należało złożyć wniosek do ZUS o przedłużenie Świadczenia Wychowawczego 500+ na okres zasiłkowy, który zaczyna się od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 307

W poprzednim tygodniu: 476

W tym miesiącu: 1823

W poprzednim miesiącu: 2100

Wszystkich: 294856